Žijeme v makroekonomickém ráji, říká prezident Hospodářské komory Dlouhý - MVŠO

Žijeme v makroekonomickém ráji, říká prezident Hospodářské komory Dlouhý

V Olomouci se setkali přední čeští ekonomové. Na půdě Moravské vysoké školy Olomouc (MVŠO) řešili vliv digitalizace na pracovní trh.

Ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR uspořádala 16. října MVŠO konferenci Digitalizace – úspěch nebo nezaměstnanost? Přední ekonomové v čele s Vladimírem Dlouhým, prezidentem Hospodářské komory ČR, a Josefem Kratochvílem, předsedou Úřadu průmyslového vlastnictví, zde debatovali o vlivu digitalizace na zaměstnanost.

Čtvrtá průmyslová revoluce přináší obrovské změny na trhu práce. Nezanedbatelně se dotkne i naší ekonomiky. Česká republika je často označována za „montovnu“ Evropy a podíl průmyslu je u nás s podílem téměř 50 procent nejvyšší v celé Evropě.

S příchodem robotizace a automatizace zmizí v některých oblastech problém s nedostatkem pracovních sil. Každá profese se však bude muset s rozvojem technologií vypořádávat jinak. „Je nutné si uvědomit, že nesmíme spoléhat pouze na umělou inteligenci, ale především se naučit s ní pracovat. Propojit ji s lidskými schopnosti,“ vysvětluje Dlouhý.

Průmysl 4.0 ovlivní fungování většiny firem. Proměňovat se bude například logistika, výrobní procesy, ale například i způsob personálního řízení. Pro vedení společností i zaměstnance to bude znamenat nutnost rychle se změnám přizpůsobovat.

„Potřebujeme to, co nám podaří zvýšit produktivitu práce. Důležité je však udržet makroekonomickou stabilitu a zodpovědnost vůči státu, přičemž se více zaměřovat na technické obory, lépe investovat a zachycovat moderní trendy, které budou určovat naši budoucnost,“ zakončuje Dlouhý.Partneři

Copyright © 2017. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad.
MENU