Simulační hra jako forma výuky na Moravské vysoké škole Olomouc

Simulační hra jako součást výuky na MVŠO

Propojení teorie a praxe, to je oříšek, se kterým si lámou hlavu zástupci nejedné vysoké školy. Jak ale správně k této otázce přistoupit? Jaké metody výuky aplikovat? Odpovědí může být celá řada. Na MVŠO se však snažíme držet hesla Jana Amose Komenského „Škola hrou“!

Možná vás napadl argument, že hraní her na vysokou školu nepatří. To jste však ještě zřejmě neslyšeli o simulační hře JA TITAN. Pojďme si ji proto alespoň stručně představit.

Manažerské či marketingové dovednosti. I o tom je JA TITAN

JA TITAN je týmová simulační hra zaměřená na rozvoj ekonomického myšlení. Jednotlivé skupiny studentů zde vystupují v roli firem a aplikují základní rozhodovací úlohy. Musí tak uvažovat o ceně produktu, který nabízejí, zamýšlí se nad objemem výroby nebo řeší přístup k marketingovým aktivitám. Do kontaktu přijdou také s tematikou financování výzkumu a vývoje, kapitálových investic nebo třeba stanovují výši prostředků, které firma investuje na charitativní účely.

„Hra dává studentům možnost analyzovat, jak svým rozhodnutím přispívají k formování trhu a k výsledku, který na tomto trhu dosahuje jejich firma. Jejich rozhodování se odráží v celkovém výkonu společnosti (soutěžního subjektu), který je měřen prostřednictvím tzv. Performance indexu (PI – index výkonnosti firmy). Student musí analyzovat dopady jednotlivých rozhodnutí právě na růst či pokles tohoto PI indexu. Tato simulace proto umožňuje herní formou aplikovat znalosti, které studenti získali v předmětech, jako je Podniková ekonomika, Manažerské účetnictví, Marketing, Management apod.“ dodává docent Petr Novák z ústavu podnikové ekonomiky.

A co je tedy cílem hry? Pokud bychom byli krátkozrací, řekli bychom, že cílem je zvítězit v simulaci. Ve skutečnosti by vás JA TITAN měl připravit na „reálný svět“ za branami vysoké školy. Měl by vám dát příležitost vyzkoušet si, jak funguje trh a ověřit si znalost výše zmíněných procesů, abyste posléze „zvítězili“, až půjde o vaše reálné podnikání.

Tak už s námi souhlasíte, že hraní her do přednáškových místností vysokých škol patří?

 Partneři

Copyright © 2017. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad.
MENU