Podnikání při studiu? Jan Holeš vám prozradí, jak na to - MVŠO

Podnikání při studiu? Jan Holeš vám prozradí, jak na to

 

Proč jste se rozhodli podnikat právě s mobilními telefony a příslušenstvím?

Rozhodli jsme se konkrétně pro tuto značku, protože na českém trhu do té doby nebyla vůbec dostupná. Proto jsme viděli příležitost stát se jejím autorizovaným prodejcem a později i hlavním distributorem. Zčásti se nám to povedlo, autorizovaným prodejcem už jsme, ale je před námi ještě dlouhá cesta. Celé to začalo tak, že jsem pracoval ve firmě, která provozovala e-shop s mobilními telefony, odkud jsem převzal nápad začít podnikat ve stejném oboru.

Jak se vám podařilo stát se autorizovaným prodejcem jedné značky?

Prvním krokem je vybudování nějaké společnosti, v tomto případě obchodu, pak teprve můžete navázat kontakt s dodavateli. Zpočátku jsme část dodavatelů převzali od firmy, ve které jsem byl zaměstnaný, a poté jsme kontaktovali přímo konkrétního výrobce. Zpočátku jsme objednali jen několik testovacích kusů, později se objednávky zvětšovaly. Podařilo se nám díky tomu dojednat status autorizovaného prodejce a získat jejich certifikát.

Daří se vám skloubit prezenční studium a podnikání?

Nějakou dobu to šlo, ale je to náročné, protože souběžně řeším studium a vlastně i práci na plný úvazek. Proto teď přecházím na individuální plán. Chtěl bych i nadále zůstat na prezenčním studiu, abych mohl docházet alespoň na část předmětů do školy a část pokrýt samostudiem.

Provozujete celou firmu sám, nebo vám ještě někdo pomáhá?

Sám bych to kvůli časovým možnostem nestíhal, proto jsem nabídnul spolupráci spolužačce z MVŠO Haně Poláškové. Ta má na starosti naše sociální sítě a marketing. Dále mě hlavně zpočátku hodně podporovala rodina a také mi spoustu cenných rad předal kolega z firmy, ve které jsem začínal. A samozřejmě máme také třeba svoji paní účetní.

Uvažoval jste o podnikání ještě před začátkem studia na MVŠO?

Podnikání máme v rodině, otec má také firmu, takže jsem odjakživa věděl, že půjdu v jeho stopách. Před MVŠO jsem rok studoval na Univerzitě Palackého, to mi ale nevyhovovalo. Proto jsem se přihlásil sem s představou, že získám zkušenosti do budoucna. S podnikáním jsem začínal těsně před nástupem na MVŠO, takže se mi daří propojovat znalosti, které už mám z praxe s novými vědomostmi.

Má tedy vaše studium pozitivní vliv na vaše podnikání a naopak, ovlivňuje podnikání nějak vaše studium?

Určitě, především mezi studenty ne úplně oblíbené předměty jako podniková ekonomie nebo účetnictví se v praxi nakonec ukážou jako nejužitečnější a nejdůležitější, o tom to prostě je.

 Partneři

Copyright © 2017. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad.
MENU