Díky praxi získávají studenti MVŠO výhodu na trhu práce

Studentka Michaela Perunová: díky školní praxi jsem našla skvělou práci

Váš studijní život je neskutečně pestrý a ačkoli jste teprve nastoupila do magisterského studia, můžete se pyšnit zkušenostmi, kterými nedisponuje ani řada již vystudovaných magistrů či inženýrů. Můžete nám prozradit, proč jste se za studiem vydala právě do Olomouce?

Těch důvodů je hned několik. Už od základní školy jsme se skupinou kamarádek vzhlíželi k Moravě jako ke krásné oblasti. Ačkoli osud každou z nás zavál pokaždé trochu někam jinam, té myšlenky, že budeme někdy žít na Moravě, se žádná z nás nevzdala.

Mě osobně lákala představa, že se osamostatním, prozkoumám trochu jinou mentalitu a jiný způsob výuky. Konkrétně jsem přemýšlela, jestli půjdu do Brna na Masarykovu univerzitu studovat psychologii či do Olomouce na MVŠO. Nakonec zvítězilo ekonomické zaměření a já se ocitla v Olomouci.

A naplnila MVŠO Vaše očekávání?

S výukou jsem byla spokojená, nicméně bylo pro mě ze začátku hrozně těžké se adaptovat na prakticky orientovanou výuku. Vždy jsem se považovala za teoretičku a byla jsem zvyklá, že se musím věci precizně naučit. To, že věci nerozumím, případně, že ji zapomenu mi tehdy nevadilo. Až s příchodem na MVŠO jsem zjistila, že se dá výuka dělat i trochu jinak.

Říkáte, že jste byla spokojená, nicméně Vaše cesta k titulu byla poměrně složitá.

Trochu jsem se praxe zalekla, a proto jsem z MVŠO šla na UP studovat Ekonomiku a matematiku. Uvědomila jsem si však, že tolik teorie nepotřebuji. Neplánovala jsem vědeckou kariéru a najednou mi kontakt s praxí a možnost připravovat případové studie chyběla. Takže jsem se z UP vrátila zase na MVŠO.

Až po návratu jsem si zcela uvědomila, že se mi v podstatě naplňuje můj druhý sen, tedy studovat psychologii, která je nedílnou součástí managementu. Právě management totiž vnímám jako psychologii použitou v praxi. Ať už šlo o komunikaci, téma motivace či strategické myšlení, vždy jsem si dokázala najít propojení s psychologií. To mě nadchlo.

Dokázala byste najít něco, čím Vám MVŠO změnila život?

Určitě bych na prvním místě zmínila praxe jako součást vzdělávání. Každý student MVŠO je během svého studia musí realizovat a dostává zpětnou vazbu jak od zaměstnavatelů, tak i od kariérového centra MVŠO. Já jsem svou praxi realizovala v ČSOB. Podobně jako i další spolužáci jsem se po skončení praxe domluvila na další spolupráci. Nadřízený mi tehdy vyšel maximálně vstříc a nabídl mi možnost vstoupit do programu „studuj a pracuj“, abych mohla stíhat všechny své závazky.

Vysokoškolské studium mi ale změnilo život i v dalších věcech. Vidím posun třeba v komunikaci, plánování, ale i kritickém myšlení. O tom by ale vysoká škola asi měla být.

O tom všem by studium na VŠ opravdu mělo být. S možností rozvoje komunikace souvisí i možnost zahraničních pobytů. Vy se nyní se chystáte na ERASMUS+. Kam jedete a proč jste si zvolila zrovna tuto destinaci?

Chystám se do Mariboru na Faculty of Economics and Business. Beru to jako osobní výzvu, další krok k osobnímu rozvoji. Doufám, že získám zase trochu jiný pohled na svět, nové kontakty a především se těším, že budu moci mluvit anglicky. Jazykovou vybavenost a schopnost dobře komunikovat vnímám v dnešním světě jako nezbytnost. I proto jsem ráda, že se na MVŠO rozvoji komunikačních dovedností přikládá velký význam. I z tohoto důvodu se z mých budoucích předmětů nejvíce těším na Communication, Motivation and Conflict Solving a věřím, že zase získám nějaké nové praktické dovednosti.

Jsem proto ráda, že mám možnost na Erasmus vyjet. Škola nabízí zahraniční pobyty na každém kroku a stačí si jen vybrat vhodnou školu, která má programy zaměřené na to, co nás zajímá. Oproti jiným školám je tu navíc veliká výhoda, že pokud máte zájem někam vycestovat, škola Vás v tom podpoří a nemusíte procházet složitými výběrovými řízeními. Myslím si, že je škoda takovou příležitost nevyužít a nerozšiřovat si obzory. Člověk tím sice musí vstoupit do nejistoty a opustit svou komfortní zónu, ale zkušenosti a poznatky, o které nás cesta obohatí podle mě stojí za to.

A ještě poslední otázka. Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

To je záludná otázka. Asi Vám nedokáži přesně odpovědět. Celá moje rodina podniká, ale sama ještě nic začínat nechci. Ráda bych ještě získala větší rozhled. Zjistila, jak se věci řeší jinde. Proto budu usilovat i po návratu z Erasmu o nějakou zahraniční praxi. Ráda bych tak skloubila studium a práci a po získání titulu bych ráda vyjela na nějakou absolventskou stáž, díky kterým si člověk může vyzkoušet více pozic a ujasnit si, co ho baví a v čem vyniká.

 Partneři

Copyright © 2017. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad.
MENU