O Investování a kryptoměnách s doktorem Lavrinčíkem

O investování a kryptoměnách s doktorem Lavrinčíkem

Jak umělá inteligence ovlivňuje svět investování a jaká je budoucnost fenoménu kryptoměn, který se postupně dostává pod kůži i běžné veřejnosti? Přečtěte si názor doktora Jana Lavrinčíka, akademického pracovníka MVŠO, který se těmito obory silně zabývá.

Jakou roli dnes hraje umělá inteligence ve světě financí?

Umělá inteligence se dnes začíná u některých traderů objevovat, některá rozhodování o uzavření pozic na úrovni S/L se odehrává s využitím umělé inteligence. Vzpomeňme i na zajímavé obchodní výsledky s využitím těchto metod u italského tradera Undrea Ungra.

Neskrývá důvěra v umělou inteligenci ve světě financí i nějaká rizika?

Nejsem specializovaným odborníkem na umělou inteligenci, ale obecně ten největší problém spatřuji ve velké důvěře lidí v tyto systémy. Setkal jsem se s řadou lidí, kteří zvažovali nákup různých obchodních robotů, aby za ně vydělávali peníze na burze. Bohužel se domnívám, že lidský faktor je v tomto ohledu zatím nenahraditelný, málokterý automatický systém dokáže vyhodnotit například nástup intervencí a řadu dalších umělých zásahů.

Nahradí finanční roboti „privátní bankéře“ a další podobné pozice ve finančním sektoru?

Zatím se nedomnívám. V České republice se „řemeslo“ privátních bankéřů, finančních poradců, finančních vázaných zástupců, pojišťovacích agentů a poradců stalo velmi oblíbeným a populárním.

Jak je to s odborností těchto profesí?

Bohužel v řadě případů sami poradci s certifikátem ČNB nikdy reálně neobchodovali na burze a nedokáží doložit doporučení reálnou technickou nebo fundamentální analýzou. V moderních západních zemích, kde nejsou privátní bankéři placeni na základě provize z prodaných cenných papírů, ale na základě výkonnosti sestaveného portfolia pro klienta je to jedno z nejnáročnějších povolání, které bychom mohli přirovnat k přesné práci „hodináře“.

Budoucnost kryptoměn rozhodnou i zásahy centrálních bank

Kde se můžeme nejlépe informovat o vývoji kryptoměn?

Nejvíce jsem si oblíbil server CoinMarketCap, kde lze mimo jiné sledovat i vznik nových kryptoměn, počet mincí v oběhu, celou historii nebo vývoj za posledních 24 hodin.

Co bylo důvodem jejich vzniku?

Kryptoměny vznikly zejména jako alternativa k současnému měnovému systému. Řada lidí ztratila důvěru ve stávající měnový systém tím, jak je do něj uměle zasahováno. Z pohledu ČR stojí za zmínku například intervence ČNB, které pomohly znehodnotit finanční prostředky drobných střadatelů (domácností) a na druhé straně pomohly exportérům jako je Škoda Auto, Agrofert, Continental Barum a mnoho dalších. Podobně lze použít srovnání kauzu FIAT vs Bitcoin.

Mají kryptoměny všechny atributy peněz?

V současné době se na kryptoměny nahlíží spíše jako na specifickou formu komodity.

V jakých zemích se jim nejvíce daří? Souvisí to i s úrovní rozvoje internetu?

V loňském roce byl jedním z nejaktivnějších států v oblasti kryptoměn Čína. Kde i přes striktní režim a cenzuru internetu se kryptoměnám a zejména Bitcoinu daří. Možná bychom v některých částech s ohledem na platby z mobilních zařízení mohli hledat spojitost.

Od počátku Bitcoinu dnes máme desítky různých kryptoměn. Co rozhodne o přežití jednotlivých z nich?

Řada kryptoměn už i zanikla, byly to zejména kryptoměny popírající jejich základní filozofii a to, že jsou založeny na matematickém algoritmu a jsou těženy pomocí prostředků ICT. O jejich budoucím přežití rozhodne několik faktorů, jako například zájem širší veřejnosti, likvidita, zásahy na úrovni centrálních bank, jejich další technologický vývoj, rychlost transakcí, velikost poplatků atp.Partneři

Copyright © 2017. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad.
MENU