Doktorka Miroslava Závadská: Důležité je nebát se, jít do toho a vycestovat! - MVŠO

Doktorka Miroslava Závadská: Důležité je nebát se, jít do toho a vycestovat!

Paní doktorka Závadská je na MVŠO zatím krátce, přesto se však rychle zapojila do všech školních i mimoškolních aktivit. Chcete se o ní dozvědět více?

Miroslava Závadská vystudovala Dublin Institute of Technology v Irsku, kde také získala prestižní grant na doktorské studium v oboru Ekonomie. Svou odbornou praxi získala na Dublin Institute of Technology a Maynooth University v Irsku, kde přednášela ekonomické předměty pro bakalářské a magisterské obory. Aktivně se věnuje vědecké a výzkumné činnosti a své výstupy prezentuje na odborných zahraničních i českých konferencích. Ve vědecké práci se zaměřuje na ekonometrické modely analyzující vývoj cen energií v obdobích krizí a jejich impakt na ekonomiku.

Vzhledem k Vašim bohatým zkušenostem ze zahraničí by všechny určitě zajímalo, jaká byla Vaše motivace studovat mimo ČR a proč jste se rozhodla právě pro Dublin?

Jako studentka vysoké školy jsem měla možnost vycestovat. Rozhodla jsem se ještě předtím, než Česká republika vstoupila do EU, takže to bylo o něco složitější. Irsko mě lákalo především kvůli možnosti zlepšit mou angličtinu a získá zkušeností obecně, ale také mě samozřejmě zajímala tamní kultura. Prvotní plán byl, že odjedu do anglicky mluvící země pouze na tři měsíce o prázdninách, kde si zaplatím anglický kurz a u toho si něco přivydělám. V té době se objevila nabídka odjet do Irska, takže jsem se ji rozhodla využít.

Nelákalo Vás pokračovat v kariéře v zahraničí i jinde než v Irsku?

V Irsku jsem nakonec zůstala místo plánovaných tří měsíců patnáct let. Je to krásná země (když zrovna neprší) a Irové mají podobný smysl pro humor jako Češi. Poznala jsem spoustu nových věcí i lidí a celkově jsem byla ohromena, jak je irská kultura jiná. V průběhu těchto let jsem dostala nabídky i do dalších zemí jako je Amerika, Kanada, Austrálie či Německo, ale i když jsem měla možnost hodně cestovat, tak zázemí už jsem měla vybudované v Irsku. Navíc jsem chtěla zůstat co nejblíže domovu.

Máte možnost srovnání, jak si podle Vašeho názoru stojí MVŠO v porovnání například s Dublin Institute of Technology nebo Maynooth University?

MVŠO je mladá vysoká škola, kde převládá rodinná atmosféra. Je to menší vysoká škola, ale myslím, že je hodně podobná těm irským. Srovnatelný je individuální přístup ke studentům, a také propojování teorie s praxí, kde mají studenti možnost pracovat na „case studies“ z reálného business světa. To je hodně důležité pro budoucí uplatnění studentů, a ne vždy se to na našich vysokých školách vidí. Co se týče vědecké činnosti, tak je skvělé vidět, že se MVŠO aktivně zapojuje i na tomto poli, což neuvěřitelně zvyšuje její povědomí v domácím i zahraničním prostředí. A v neposlední řadě, budoucí plán MVŠO kampusu, který se teď buduje, bude na srovnatelné, ne-li vyšší a modernější úrovni, než jsou jiné vysoké školy.

Kampus Maynooth University (zdroj: Maynooth University, 2008)

Na konferencích se setkáváte s odborníky z ČR i celého světa, jakou má mezi nimi MVŠO pověst?

Jak jsem již naznačila, je velice pozitivní, že se MVŠO zapojuje do kvalitního výzkumu a tímto způsobem propaguje dobrou kvalitu a povědomí naší školy. Na to, že je to menší škola a je zde relativně málo akademiků, tak je vědecký výstup působivý a pověst MVŠO je velice dobrá.

Existuje nějaká rada nebo doporučení, které byste předala studentům MVŠO? Nebo i něco, co vám například nikdo neřekl a přišla jste na to až sama zkušenostmi.

Určitě bych studentům doporučila vycestovat v rámci programu Erasmus+. Je to neuvěřitelná zkušenost, která je k nezaplacení. Člověk musí překonat strach z cizího jazyka a neznáma. Často se zbytečně podceňujeme a tím přicházíme o bohaté zážitky, které nám mohou otevřít cestu do světa. Člověk se osamostatní a získá přátele na celý život. Opravdu, důležité je nebát se, jít do toho a vycestovat!

 Partneři

Copyright © 2017. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad.
MENU