Vlastimil Bijota: odborník z praxe se zkušenostmi z organizace MS v hokeji

Vlastimil Bijota: odborník z praxe se zkušenostmi z organizace MS v hokeji

Vlastimil Bijota je jedním z odborníků z praxe, který v tomto semestru vstupuje do výuky. Jako spoluzakladatel a spoluvlastník několika firem v rámci výuky předmětu Podnikání předkládá studentům své bohaté zkušenosti. Kde je získal a co všechno se studenty ve výuce řeší, se dozvíte v krátkém rozhovoru.

Dokážete alespoň stručně nastínit, čemu se v hodinách věnujete?

Témat, která řešíme, je skutečně nespočet. Mají však jeden spojovací článek, a tím je, jak už název předmětu napovídá, podnikání. Předmět formálně navazuje na teoreticky orientované přednášky například z oblasti práva nebo účetnictví. Společně se studenty si říkáme, co všechno by mělo založení firmy předcházet, ale bavíme se i o plánování či time-managementu, tedy o klíčových tématech, která vycházejí z reálného světa.

Takže Vaše hodiny nejsou typickou přednáškou?

To určitě ne, snažím se hodiny vést jako semináře či workshopy, kdy se společně bavíme o situacích, které mohou během podnikání reálně nastat.  Kdybych měl nějak vyčíslit poměr teorie a praxe, jsou moje hodiny z 95 % zaměřené na praxi. Vždy si nejprve krátce ověřím, že studenti teorii znají, a když vidím, že se orientují, začínáme řešit praktické otázky. Na každou hodinu si připravuji i nějakou aktualitu ze světa, aby si studenti uvědomili, že v businessu neexistují jistoty a vždy je potřeba počítat s dramatickou změnou.

Vaše hodiny jsou tedy o předávání zkušeností. V jaké oblasti podnikáte a jak jste začínal?

Podnikat jsem začal už na vysoké škole. Začátky samozřejmě byly provázeny jak pozitivními, tak i negativními zkušenostmi. Člověk teprve zjišťoval, jak všechno funguje a občas se spálil. I proto se snažím diskutovat o problémech, které před studenty budou v reálném světě businessu stát. Podnikat jsem vždy začínal s dalšími společníky. V současné době mám podíl v několika firmách, které se věnují logistice, marketingu, komunikaci, právu a finančním technologiím.

Ve vašem životopise se vyjímá jedna zajímavá zkušenost. V roce 2015 jste byl součástí organizačního výboru hokejového mistrovství světa. Jaká byla vaše úloha a jak jste se k takové akci dostal?

Od malička jsem se věnoval házené, bohužel kvůli řadě zranění jsem musel kariéru na vrcholové úrovni ukončit. Ke sportu mám však stále blízký vztah, a i proto jsem moc rád, že se skoro 10 let podílím na organizaci různých velkých sportovních akcí u nás. Vedle Zlaté tretry či atletických mistrovství mezi ně patřilo také zmíněné MS v hokeji v roce 2015, které bylo úžasné a kde jsem měl na starosti přípravu a koordinaci více než 200 dobrovolníků po celou dobu konání mistrovství.

A poslední otázka, na co se v nadcházejícím semestru těšíte nejvíce?

Dá se říct, že na každou hodinu, ale upřímně se těším na výuku 25. března. Mé pozvání do výuky totiž přijali moji známí ze skupiny Rose Group, Ing. Martin Valach a Mgr. Radek Dudáš, velmi úspěšní top manažeři, kteří stáli ve vedení velkých a mezinárodních firem. Společně se teď věnujeme především otázce nástupnictví v rodinných firmách a rozvoji tohoto tématu na vysokých školách. To je v ČR velice aktuální téma, ale české ekonomické vysoké školy tuto problematiku příliš často nezohledňují a své studenty na různá specifika u rodinných podniků nepřipravují. Přitom rodinné podniky jsou jedním ze základních kamenů české ekonomiky.Partneři

Copyright © 2017. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad.
MENU