Roman Pecha: z mistrovství světa v Japonsku do přednáškové místnosti

Roman Pecha: z mistrovství světa v Japonsku do přednáškové místnosti

Roman Pecha je studentem prvního ročníku MVŠO. Vedle studijních úspěchů se může těšit i z řady mezinárodních sportovních ocenění. Jaké to je skloubit profesionální tanec a studium vysoké školy Vám prozradí v krátkém rozhovoru.

Jak dlouho se tanečnímu sportu věnujete a jak často trénujete?

S tancem jsem začal ve druhé třídě základní školy, takže se mu věnuji už 12 let. Trénuji v podstatě každý den a o víkendu se účastním soutěží. Soutěže bývají většinou dvakrát až třikrát do měsíce, vždy záleží na období. Soutěžíme jak v České republice, tak i v zahraničí. Na soutěže v zahraničí obvykle odjíždíme v pátek a vracíme se v pondělí. Několikrát do roka jezdíme také na soustředění nebo různé kempy. Je to časově náročné, ale stojí to za to.

Dal Vám tanec něco přínosného do života?

Určitě ano. Naučil jsem se plánovat svůj čas. Můj time-management se zdokonalil. Také vím, že nemůžu prokrastinovat, protože na to nemám čas. Když mám naplánované, že se můžu hodinu učit, tak se opravdu hodinu věnuji učení. Od jisté doby funguji i jako trenér a pracuji s dětmi z 1. a 2. stupně ZŠ. Potřebuji komunikovat jak s dětmi, tak s jejich rodiči, takže se i moje komunikační dovednosti určitě zlepšily. Díky tanci jsem získal spoustu zkušeností v zahraničí, kde s trenéry komunikujeme pouze v angličtině. A hlavně mě tanec naučil čelit prohrám, srovnat se s nimi a bojovat dál.

Co pokládáte za svoje největší úspěchy?

V mé taneční kariéře je to pro mě vítězství na dvou národních šampionátech do 21 let, ve standardních tancích a deseti tancích. V mládeži jsem se několikrát zúčastnil mistrovství světa. Největším úspěchem je pro mě postup do čtvrtfinále na MS v Japonsku. Byl to pro mě báječný zážitek i zkušenost. Získal jsem díky němu novou motivaci a chuť trénovat. Mimo taneční sport za úspěch považuji složení maturitní zkoušky na Slovanském gymnáziu, jelikož jsem často kvůli tanci musel studovat pod časovým tlakem. Ale zvládl jsem to. Myslím, že životní úspěchy mě spíše čekají v budoucnu.

Roman Pecha (s trofejí nad hlavou) na Mistrovství ČR do 21 let (foto: Český taneční sport)

Jak se Vám daří zvládat tanec i MVŠO?

Zatím to jde, byly náročnější dny, ale čtvrtek a pátek jsem měl volno, takže jsem to časově zvládal.

Myslíte, že máte nějaké nevýhody na škole, když máte tak náročného koníčka?

Koníček to není už dávno. Nevýhodné je nejspíše jen to, že někteří vyučující prozatím neví o tom, že tančím. Někdy, když jsem přijel ve tři ráno ze soutěže a neměl jsem sílu jít do školy, musel jsem, abych splnil docházku. Jinak mi nepřijde, že mám nějakou nevýhodu.

Jaké bylo zkouškové období?

Vše mám úspěšně za sebou a z celého zkouškového období mám dobré pocity. Bylo to pro mě sice náročnější kvůli přípravě na mistrovství republiky ve standardních tancích, které bylo 2.2.2019, ale vše jsem zvládl. Navíc první týden v lednu jsem byl  na soustředění v Itálii, tam jsem se také učení nemohl věnovat. I přesto jsem nemusel řešit s žádným vyučujícím individuální termín, všechno jsem si dokázal zkoordinovat. Snažil jsem se zkoušky zvládnout i v předtermínech, které byly vypsány v prosinci. I díky tomu jsem měl v lednu jen jednu zkoušku z matematiky a tu mám také úspěšně za sebou. Na každou zkoušku jsem si stanovil přesný čas, kdy jsem se věnoval studiu. Jelikož jsem přípravu na mistrovství nemohl přerušovat, bylo pro mě podstatné si naplánovat kdy a jak dlouho se budu učit.

Přemýšlel jste nad kombinovanou formou studia?

Přemýšlel, ale víkendy jsou náročnější než pracovní dny. Jak už jsem říkal, mám o víkendech soutěže. Když mám daný rozvrh, mohu si tréninky s partnerkou naplánovat podle volných dnů a hodin, ale soutěže si rozvrhnout nemohu. Proto je pro mě kombinovaná forma studia nesmyslná. Vyhovuje mi prezenční forma studia.

Proč jste si zvolil ekonomickou školu a ne tanec? Co Vás k tomu vedlo?

Bylo přede mnou rozhodnutí, jestli jít studovat nebo nejít studovat. Říkal jsem si, že moje tancování přece jenom jednou skončí a chce to mít něco, čeho se můžu chytit v budoucnu.  Druhá věc byla výběr oboru samotného. Jít studovat nějaký sportovní obor mi přišlo zbytečné s ohledem na uplatnění do budoucna. Podmínkou pro mě bylo setrvání v Olomouci. Rozhodoval jsem se tedy mezi fakultou tělesné kultury a MVŠO a nakonec zvítězila MVŠO.

Kde se vidíte za pár let? Chcete se věnovat tanci?

Rád bych se tanečnímu sportu věnoval i nadále. Chci dostudovat školu v termínu a doufám, že budu pokračovat v navazujícím studiu.Partneři

Copyright © 2017. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad.
MENU