Práce a studium? Díky školním praxím zvládnete obojí.

Práce a studium? Díky školním praxím zvládnete obojí.

Karel Višnovský stojí již 8 let v čele olomoucké pobočky ProfiPoradentství. Do vedení firmy se dostal již po dvou letech ve společnosti, kdy ještě studoval na pražské VŠE.

Můžete alespoň krátce představit Vaši firmu?

„Naše společnost se věnuje oblasti financí, konkrétně pomáháme primárně občanům, ale nebojíme se i firem, zorganizovat si své peníze, což je v dnešní konzumní době, alespoň za mě osobně, strašně důležité. Vytváříme proto nezávislé individuální finanční plány, které s našimi klienty upravujeme tak, aby jim dlouhodobě vyhovovaly a přesně odpovídaly jejich potřebám.“

Ve firmě ProfiPoradentství pracují dvě absolventky MVŠO, které u Vás začínaly jako stážistky. Víme od nich, že spolupráce s Vámi jim přinesla mnoho nových zkušeností a oceňují příležitost s Vámi kooperovat. Zajímalo by nás, zda-li je spokojenost oboustranná?

„Spokojenost je rozhodně oboustranná, proto trvá již tak dlouho. Vzájemná spokojenost je totiž základním pilířem spolupráce, zkrátka to u nás musí obě strany bavit. Studenti u nás mohou využít technické znalosti, které získali při studiu, a zároveň rozvíjet své komunikační dovednosti. Při dlouhodobé spolupráci mají navíc možnost dostat se také k vedení lidí a získat manažerské dovednosti. Zároveň víme, že studenti na MVŠO prochází během studia předměty, které jim dávají konkrétní představu a znalosti o oblastech, jež jsou pro nás stěžejní. Jde např. o ekonomii, právo, marketing, IT atd. a o tom všem dnes moderní finanční služby jsou.“

Od našich studentek víme, že rozvoji jejich pracovních dovedností věnujete značnou pozornost. Mohl byste alespoň krátce zmínit, jak by měl podle Vás vypadat ideální zaměstnanec?

„Mně osobně se nejlépe spolupracuje s lidmi, kteří jsou upřímní, pracovití a iniciativní. Pokud je toto splněno, půl práce je hotovo. Výhodou jsou samozřejmě obecné a, pokud je to v daném oboru možné, tak i technické znalosti a schopnost organizovat si svůj čas. Pokud ale student není zběhlý ve financích, nevadí, stačí chuť a píle naučit se to. Pravidelné vzdělávaní je u nás nedílnou součástí práce, protože se pohybujeme v dynamickém odvětví finančního trhu, které je stále více propojené s moderními technologiemi. Ideální člen týmu je tak proaktivní člověk, který se chce neustále zlepšovat a pracovat na sobě.“

Na jaké úrovni je podle Vás v současné době připravenost vysokoškolských studentů na vstup na trh práce? Jakými dovednostmi obvykle disponují a na jaké kompetence by vyžadovaly větší pozornost?

„Nedovolím si hodnotit školství jako celek, ale často si všímáme, že mnozí studenti, i přes evidentní znalosti získané při studiu a osobní kvality, bojují s nízkým sebevědomím, což je zbytečně v praxi determinuje. Obecně nízká chuť se prosadit, jít si za svým a nevzdat to při prvním neúspěchu jsou vlastnosti, které mi u současné generace mnohdy chybí. To je velká škoda, protože kvůli tomu mají mladí lidé často problém vytvořit dlouhodobé a plnohodnotné pracovní i nepracovní vztahy. Východisko vidím v tom, pokud studenti budou vědomosti nejenom mít, ale především je budou umět využít. Zároveň je třeba si uvědomit, že každá cesta člověka k úspěchu je lemována neúspěchy, proto mým oblíbeným heslem je „dělejte chyby, ale dělejte“. A v tomto duchu u nás probíhá i vzdělávání, kdy nevadí, že člověk udělá chybu, ale je důležité se z ní umět poučit.“

V tomto akademickém roce navazujeme užší spolupráci s Vaší firmou, kdy kromě nabídky praxí nově nabízíte studentům možnost absolvovat kurz finančních znalostí přímo u Vás na pobočce. Co je pro Vás motivací k těmto aktivitám?

Naší motivací je přiblížit problematiku osobních i rodinných financí studentům. Za pár let to totiž budou oni, kdo jako pracující matky a otcové budou rodinné finance řešit. Člověk stráví minimálně třetinu svého života v práci vyděláváním peněz, proto je dobré i vědět, jak peníze správně utrácet. Současně tím chceme studentům přiblížit, jak reálně dnes funguje finanční trh. Jde totiž o obor, který vlivem nízkých legislativních nároků na odbornost utrpěl v minulosti na své pověsti a v současné době dochází k velké transformaci celého odvětví, což skýtá obrovskou příležitost pro mladé talenty. V neposlední řadě vidíme na MVŠO dobře připravené a schopné studenty, kterým si myslíme, že máme co nabídnout a oni nám.

V letním semestru budete mít vstup do výuky. Můžete nám poodhalit, na co se mohou studenti těšit?

Tématem bude již zmiňovaná finanční gramotnost, půjde o nakousnutí praxe osobních/rodinných financí. Mým cílem bude studentům ukázat, že mnohdy i s dobrým úmyslem, bez finanční gramotnosti toho lze dost pokazit, že zpravidla není slevy zadarmo a že nezájmem o své peníze škodíme především sami sobě. Přitom finanční gramotnost není jaderná fyzika a stačí se držet pár zásad. Přednáška bude tedy především ochutnávkou na naše zmíněné kurzy finanční (ne)reality.

 Partneři

Copyright © 2017. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad.
MENU