Absolventská stáž: skvělá příležitost k zisku nových zkušeností

Absolventská stáž: skvělá příležitost k získání nových zkušeností

V rámci programu ERASMUS+ nemusíte vyjet do zahraničí pouze v době studia. Program je zacílený i na absolventy. Natalia Kotoská tuto příležitost využila a vydala se získávat nové pracovní zkušenosti do Anglie.

Proč jste se rozhodla jet na absolventskou stáž do zahraničí?

Vždy jsem si chtěla vyzkoušet život v zahraničí a nasbírat nějaké pracovní zkušenosti. Absolventská stáž se proto jevila jako perfektní možnost, jak využít vědomosti, které jsem získala na škole a kromě titulu si přihodit do CV i něco dalšího.

Proč jste si vybrala Velkou Británii? Zvolila byste příště jinou zemi?

Do Velké Británie mě to vždy táhlo. Zbožňuji britskou hudbu, seriály a filmy. K tomu se přidaly i praktické důvody jako to, že se zde mluví anglicky nebo třeba dobré letecké spoje. Můj výběr byl ovlivněn i tím, že se Velká Británie rozhodla opustit Evropskou unii, a tak jsem toho chtěla využít, dokud tady taková možnost je.

Kdybych měla jet zase, určitě bych uvažovala nad jiným místem ve Velké Británii nebo o Irsku. Skandinávie mě pak zajímá jako zdroj nových pracovních zkušeností. Na druhou stranu představa, že si po práci půjdu lehnout na pláž ve slunečném Španělsku taky není špatná.

Jak jste našla právě tuto stáž?

Stáž jsem hledala na stránkách www.erasmusintern.org. Jsou tam nabídky přímo od společností nebo agentur. Zaslala jsem své CV do několika společností a agentur a hned se mi ozvali s nabídkou. Pak mě ještě čekalo několik rozhovorů po Skypu a bylo to.

Z čeho jste měla před odjezdem největší strach?

V mém případě to byl asi strach z neznáma. Neznala jsem místo, kam jedu, a nevěděla jsem, jestli budu zvládat práci. Obavu jsem měla i z komunikace v angličtině. Pravdou ale je, že nadšení tento strach převyšovalo. A teď zjišťuji, že se opravdu nebylo čeho bát.

Na co jste se naopak těšila?

Těšila jsem obecně na Anglii, na nové zážitky a místa, která uvidím.

Co je náplní Vaší práce? Jak vypadá Váš běžný pracovní den?

Zastávám více pozic najednou. Začínala jsem na recepci a pak mě pomalu zaučovali v oblasti eventů a marketingu. Upřímně, něco jako „běžný pracovní den“ neznám. Pokaždé mě čeká něco nového. Nejnáročnější jsou asi eventy, ty mě ale zase nejvíc baví. Je třeba představit nabídku zákazníkům, umět vyčíslit celkovou cenu, připravit smlouvu, vystavit fakturu, připravit instrukce pro ostatní kolegy, kteří se budou na organizaci podílet, celý event koordinovat a mnoho dalších věcí. Má práce je různorodá, ale díky tomu si můžu vyzkoušet, co mě opravdu baví a v čem jsem dobrá.

Co Vám zahraniční pobyt přinesl? Pomohla Vám absolventská stáž i v rozvoji kariéry?

Pobyt v zahraničí mi opravdu přinesl hodně. Nechci sepisovat dlouhý seznam (a byl by opravdu dlouhý!), takže uvedu jen pár věci, které jsou pro mě důležité. Určitě jsem si zlepšila angličtinu a hlavně „British English“, která je trochu jiná než ta, kterou se učíme ve škole. Naučila jsem se pracovat v mezinárodním prostředí a mám větší pochopení pro chování a postoj k práci lidí z jiných zemí. Zapracovala jsem také na asertivitě, protože jsem se setkala překvapivě s mnoha lidmi, kteří smlouvají a jednají hodně ve svém zájmu. Na to jsem v ČR nebyla příliš zvyklá. A hlavně cítím se teď více sebevědomá po pracovní stránce.

Absolventská stáž byla skvělá příležitost ke kariérnímu růstu. Myslím, že to byl nejlepší tah, který jsem mohla po dokončení studia udělat. Stáž mě trochu nasměrovala a naučila jsem se hodně věcí, které můžu využít v budoucnu. Dokonce mi nabídli, abych tady po stáži zůstala. Takže jestli někdo uvažuje o přestěhování do jiného státu, myslím si, že stáž v rámci programu Erasmus+ je skvělá možnost, jak si také najít do budoucna dobrou práci.

Máte čas a možnost třeba i cestovat?

Tím, že se mi podařilo sehnat placenou stáž, kde mám ubytování a jídlo zdarma, si můžu dovolit jezdit občas na výlety. Anglie je celkem drahá země, ale když je člověk vynalézavý a nepotřebuje luxus, tak je tady hodně možností. Bydlím kousek od Londýna, takže když mám den volna nejčastěji jedu tam. Užívám si ale například i procházky po anglickém venkově, je to skutečný balzám pro duši.

Doporučila byste absolventskou stáž nebo jinou zahraniční zkušenost v rámci programu Erasmus+ ostatním studentům?

Určitě ano! Je to skvěla příležitost, jak získat zkušenosti a užít si nějaký čas v zahraničí. Není to jednoduchá věc, ale opravdu to stojí za to. Kdybych se měla rozhodovat znovu, tak bych se rozhodla stejně. Výhodu vidím i v tom, že díky programu Erasmus+ lze získat finanční podporu, což se také opravdu hodí, obzvlášť, když stáž nebývá úplně dobře nebo vůbec placená.  Takže určitě toho využijte! A jestli máte ještě nějaké pochybnosti, otázky nebo Vás zajímá něco, co jsem zapomněla zmínit klidně mi můžete napsat na email (nataliakotoska@gmail.com) a ráda se s Vámi o své zkušenosti podělím.

Agentura MyUKInternship, která zprostředkovala Natálii stáž nás díky výborné zkušenosti s Natálií oslovila a nabízí možnost praktické či absolventské stáže v rámci programu Erasmus+ i ostatním studentům MVŠO.

Více o podmínkách programu Erasmus+ na MVŠO naleznete ve Směrnice k realizaci evropského vzdělávacího programu Erasmus+: Erasmus 2014 – 2020 (studentské a zaměstnanecké mobility) nebo kontaktujte Erasmus+ koordinátora na emailové adrese Kristyna.Zakovska@mvso.cz.Partneři

Copyright © 2017. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad.
MENU